Turcja zawsze była i pewnie będzie “innym” krajem, który nie wpasowuje się w nasze europejskie myślenie i unijne normy. Pandemia +wojna na Ukrainie mocno zaskoczyła rynek dużym napływem obcokrajowców, a co za tym idzie szybkie i nie kontrolowanym wzrostem cen, nie tylko zakupu czy najmu nieruchomości, ale i niemal wszystkiego innego. A w tej sytuacji Turcy zaczęli się burzyć, że ceny w euro wraz z jego rosnącą z dnia na dzień moca wobec liry wyznaczają tendencje, które są przez nich nie do zaakceptowania.
Jednym ze sposobów walki z niekontrolowanym wzrostem cen było rządowe ograniczenie podwyżek na wynajmach o max 25% w skali roku. Niby miało zadziałać na rynek regulująco a okazało się że posypała się fala pozwów sądowych zarówno od właścicieli wobec najemców , którzy przestali płacić i nie opuszczali mieszkania, jak i od najemców wobec właścicieli , którzy robili podwyżki nie o 50 a 150%.
Co zrobił przeciętny właściciel nieruchomości w Turcji, nad ciepłym morzem ? Stwierdził, że skoro długoterminowe wynajmy to problem, to skierował się w stronę wynajmów okazjonalnych, tzw. short term rentals. A to,biorąc pod uwagę specyfikę rynku nadmorskiego, mówiąc delikatnie mocno zdenerwowało, jak widać silne w Turcji, lobby hotelarskie.
Duża konkurencja dla hotelarzy w postaci wielu mieszkań na wynajem np. w Alanyi zmotywowała ich do pracy nad nowymi zapisami do ustawy o wynajmach krótkoterminowych.
Narobili szumu, przestraszyli właścicieli, inwestorów a teraz ministerstwo, samo nie wie jak temat ugryźć, co pokazało chociażby ostatnie spotkanie ekipy z ramienia Ministerstwa Turystyki przeprowadzone w Izbie Handlowej w Alanyi. Wszyscy wiedzą, że niemal żaden budynek w Alanyi nie spełnia norm wyznaczonych w nowym rozporządzeniu (za wyjątkiem kilku!) a to oznacza, że podlegamy nie pod Ministerstwo Turystyki a pod Antalyę. To z kolei oznacza, że żeby prowadzić zgodne z nowym prawem wynajmy krótkoterminowe, musimy uzyskać pisemną zgodę właścicieli mieszkań w danym budynku/osiedlu w Turcji, zarejestrować działalność w Izbie Handlowej oraz zgłosić ją do Urzędu Skarbowego i złożyć wniosek na platformie e-devlet (odpowiednik naszego e-obywatela). Wiem , wiem dużo tego i brzmi odstraszająco, ale wierzcie mi, że to jest do ogarnięcia. A ponieważ tak czy siak większość z Was mieszka na stałe poza Turcją, i potrzebujecie agencji, która i zajmie się fizycznie opieką nad Waszym mieszkaniem w Turcji i całą wymaganą biurokracją to wierzcie mi, że firma która wie co robi, spokojnie poradzi sobie z nowymi wymogami. Biznes musi się kręcić , a Turek tak jak Polak “potrafi” ,więc nie mam obaw w tym temacie i już widzę, że i samo Ministerstwo powoli wycofuje się z pewnych wymogów i księgowi znaleźli odpowiednie rozwiązania, żeby wynajem mieszkań w Turcji był i możliwy i zyskowny.

 

To może Ci się spodobać

Czy mogę zostawić swoje auto w Turcji a sam wrócić samolotem?

Czy mogę zostawić swoje auto w Turcji a sam wrócić samolotem?

PYTANIE: Trafiłam na Pani stronę gdzie znalazłam informację dot. samochodów osobowych. Planujemy z mężem wizytę wakacyjną w Turcji prywatnym samochodem. Chciałam dopytać o pozostawienie samochodu na dłuższy okres. Wjazd do Turcji w maju, pozostawienie samochodu na...

Wynajem mieszkań w Turcji – regulacje prawne.

Wynajem mieszkań w Turcji – regulacje prawne.

W listopadzie 2023 roku informowałam Was o zmianach w tureckim prawie dotyczących krótkoterminowych wynajmów nieruchomości w Turcji. Wówczas zapowiadałam, że spodziewamy się uzyskać więcej informacji w styczniu 2024 roku. Teraz, po Nowym Roku, życie toczy się dalej, a...