Podstawowym kosztem stałym jest AIDAT czyt. ajdat czyli opłata za utrzymanie części wspólnych budynku. Tu w zależności od standardu budynku i ilości atrakcji w częściach rekreacyjnych, kwota bedzie w przedziale 5-70euro. Budynki bez basenów i innych kosztownych atrakcji będą oczywiście zdecydowanie tańsze a te w których na okrągło jest dostępna sauna, łaźnia turecka czy inne “prądożerne atrakcje” oczywiście będą zdecydowanie droższe. Najczęściej wyższe kwoty zawierają część na fundusz remontowy, który jednak na południu Turcji dość rzadko jest uwzględniany w tej opłacie

Kolejnym kosztem stałym jest roczny podatek od nieruchomości, który wynosi 0,3% od *zadeklarowanej wartości nieruchmości mieszkalnej i płatny jest w urzędzie miasta -w wydziale nieruchomości.

W sumie te dwie opłaty stanowią bazę kosztów ponieważ prąd i wodę płacicie wg zużycia -na chwilę obecną w regionie Antalyi 1 kwh kosztuje 0,92 tl / 1 m3 wody 7 tl.

Jeśli będziecie dodatkowo korzystać z kuchenki na butlę gazową to doliczyć należy 225 tl za taką 19 lt butlę, a na ile Wam wystarczy to już kwestia indywidualna. Przy częstym gotowaniu wystarcza na ok. 2 m-ce, ale znam osoby które wymieniają dopiero po 6ciu miesiącach.

Dodatkowym kosztem jest ubezpieczenie nieruchomości *od katastrof naturalnych/zalania/pożaru/kradzieży/itp. Kwota zależy od m2 i wartości nieruchomości oraz zadeklarowanej wartosci sprzętów i mebli. Średnio mieszkanie 2 pokojowe możemy ubezpieczyć za kwotę od 300 tl do 900 tl rocznie.

To może Ci się spodobać

Czy mogę zostawić swoje auto w Turcji a sam wrócić samolotem?

Czy mogę zostawić swoje auto w Turcji a sam wrócić samolotem?

PYTANIE: Trafiłam na Pani stronę gdzie znalazłam informację dot. samochodów osobowych. Planujemy z mężem wizytę wakacyjną w Turcji prywatnym samochodem. Chciałam dopytać o pozostawienie samochodu na dłuższy okres. Wjazd do Turcji w maju, pozostawienie samochodu na...