Dziś chcę Wam opowiedzieć o płatnościach przy zakupie nieruchomości od dewelopera. Z doświadczenia wiem, że zarówno płatności gotówką jak i przelewem są popularne.
Sprawa wygląda tak, że przyjeżdżacie do Turcji i oglądacie mieszkania, których kupnem jesteście zainteresowani. Gdy zdecydujecie się na którąś z nieruchomości możecie wpłacić około 3 lub 4 tysięcy euro, co automatycznie „zaklepuje” dla Was konkretne mieszkanie. Jest również możliwość wykonania większej płatności np. 40 % jeśli macie przy sobie więcej gotówki. Najczęściej do miesiąca od podpisania umowy i dokonaniu przedpłaty, dokonuje się kolejnych wpłat. Ilość rat najczęściej rozkłądana jest do 1-2 miesiące przed zakończeniem budowy.

Musicie pamiętać, iż bank, z którego będziecie robić przelew pobierze Wam około 200-250 zł za płatność do 50 tysięcy Euro, a przy wyższej kwocie będziecie mieć możliwość negocjować prowizję, jaką bank będzie chciał pobrać. Oczywiście to nie jest zasada, lecz z doświadczenia wiem, iż to praktyka bardzo częsta w polskich bankach. Dodatkowo bank pośredniczący w transakcjach międzynarodowych (…) również pobierze opłatę za wykonany przelew. Chociaż pamiętajcie że kwota opłaty lub sam jej fakt zależy od rodzaju posiadanego przez Was konta bankowego. Przelew trwa około 2-3 dni roboczych.
Można rownież założyć w Turcji konto bankowe i przelewać środki na konto własne, a dopiero z niego dokonywać należnych płatności- aczkolwiek, pamiętajcie że przelewy online z kont obcokrajowców są mocno obwarowane limitami, przez co kłopotliwe przy większych wpłatach.

Można oczywiście uniknąć płatności bankowych , temat bardziej skomplikowany ale do zrobienia, a płatność gotówką w Turcji jest bardzo popularna. Musicie pamiętać, że oficjalnie bez deklaracji celnej na każdy paszport można przewieźć jednokrotnie jedynie 10 tysięcy euro…ale jak wspomniałam temat jak najbardziej do ogarnięcia.

To może Ci się spodobać

Czy mogę zostawić swoje auto w Turcji a sam wrócić samolotem?

Czy mogę zostawić swoje auto w Turcji a sam wrócić samolotem?

PYTANIE: Trafiłam na Pani stronę gdzie znalazłam informację dot. samochodów osobowych. Planujemy z mężem wizytę wakacyjną w Turcji prywatnym samochodem. Chciałam dopytać o pozostawienie samochodu na dłuższy okres. Wjazd do Turcji w maju, pozostawienie samochodu na...