Od kilku dni media podają informacje o wydłużeniu okresu pobytu zagranicznego auta w Turcji z 2 do 4 lat. Przyznam uczciwie, że sama podekscytowana rzuciałam się wczoraj na dostępne w tym temacie wiadomości, oczywiście w celu pozbierania informacji i napisania dla Was artykułu. Jednak dziś dodatkowo pojechałam do urzędu celnego w Alanyi, żeby dowiedzieć się z pierwszej ręki jak temat wygląda. No i powiem tak, jak narazie dla przeciętnego Kowalskiego niewiele się zmieniło. Nadal aby przywieźć swoje auto na zagranicznych tablicach rejestracyjnych do Turcji, konieczne jest przebywanie przez co najmniej 185 dni za granicą w ciągu ostatniego roku przed datą planowanego wjazdu do Turcji… a jedyna rzecz , która uległa zmianie, to fakt że auto należące do osoby, która posiada kartę pobytową czyli tzw.  ikamet i jest EMERYTEM może zostać w Turcji na kolejne dwa lata ,pod warunkiem złożenia wniosku o przedłużenie pozwolenia na 3 miesiące przed upływem terminu.

A więc podsumowując zmiany dotyczą TYLKO EMERYTÓW, a niżej w podpunktach przypominam co prawo mówi w tym temacie. 

  1. Przed wyruszeniem w podróż, szczególnie zalecamy, aby obywatele skorzystali z kalkulatora dostępnego na stronie türkiye.gov.tr lub sprawdzili dane dotyczące wjazdów/wyjazdów zarejestrowane w paszporcie, co  pomoże uniknąć problemów na granicy.
  2. Jeśli w ciągu ostatniego roku przed datą planowanego wjazdu do Turcji przebywałeś w kraju przez więcej niż 180 dni, nie możesz przywieźć swojego auta do Turcji.
  3. Osoby emerytowane spoza Turcji, które przywożą pojazd po raz pierwszy po dacie uzyskania prawa do emerytury, nie są zobowiązane do spełniania warunku zamieszkania za granicą (przebywania co najmniej 185 dni faktycznie za granicą w ciągu ostatniego roku przed datą, kiedy chcą przewieźć pojazd).
  4. Bez względu na to, czy jesteś emerytem czy nie, możesz używać swojego pojazdu w Turcji przez dwa lata (730 dni) i zgodnie z nowymi zasadami (2024) możesz na 3 miesiące przed upływem tego terminu złożyć wniosek o przedłużenie okresu pobytu auta w Turcji, i auto będzie mogło zostać w Turcji ale tylko pod warunkiem ,że nie było Cię w ciągu ostatniego roku nie mniej niż 185 dni w Turcji. 
  5. Dla obcokrajowców posiadających zezwolenie na pobyt w Turcji, okres zezwolenia na pobyt dla pojazdów nie może przekraczać 730 dni, zgodnie z określonym w zezwoleniu terminem. Osobom o obywatelstwie zagranicznym, które nie posiadają zezwolenia na pobyt w Turcji, przysługuje łącznie 90 dni w ciągu 180 dni.
  6. No i tyle by było w tym temacie, ale obiecuję że będę informować jeśli ktoś sprytny zauważy że szeroko nagłośniona zmiana nie bardzo ma sens i jednak tak sformułują nowe wymagania by wymóg 185 dni poza TR został zniesiony. 

To może Ci się spodobać

Czy mogę zostawić swoje auto w Turcji a sam wrócić samolotem?

Czy mogę zostawić swoje auto w Turcji a sam wrócić samolotem?

PYTANIE: Trafiłam na Pani stronę gdzie znalazłam informację dot. samochodów osobowych. Planujemy z mężem wizytę wakacyjną w Turcji prywatnym samochodem. Chciałam dopytać o pozostawienie samochodu na dłuższy okres. Wjazd do Turcji w maju, pozostawienie samochodu na...