Jednym z głównych powodów jest fakt ,że większość deweloperów buduje nie na działkach należących do nich. Tzw. KART KARŞILIĞI / czyt. kat karszylyy/. Jest to nic innego jak realizowanie przez dewelopera inwestycji na gruncie należącym do osby trzeciej. To jedno z bardzo często stosowanych rozwiązań w Turcji a szczególnie w jej południowym regionie.
Co to ma wspólnego z cenami nieruchomości w księgach wieczystych? Ma i to więcej niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Zysk dewelopera (inwestora) jest bezpośrednio zależy od ceny gruntu, tak? A skoro właściciel gruntu dobrze wie, że zarobi dużo więcej wchodząc z deweloperem w umowę o tzw kat karşılığı niż sprzedając pustą działkę to wycenia wartość należącej do niego działki/działek nie wg obecnej wartości za pustą działkę a wg wartości tego co można na niej wybudować!
W ten sposób deweloper postawiony jest przed faktem zaporowo wysokiej ceny i woli zamiast wykładać pieniądze na grunt wejść w umowę z właśicielem gruntu i przeznaczyć je na zakup materiałów i opłacenie podwykonawców.
W ten sposób właśiciel gruntu umawia się na procent od zysku z wybudowanych mieszkań. No i właśnie ten procent który kiedyś wynosił 25 teraz sięga 65 % !!! Czyli deweloper musi oddać 65 % zarobku włascicielowi gruntu, a skoro tak, to jeśli miałby do księgi wieczystej zadeklarować realną wartość mieszkań czyli wystawić fakturę na jedno mieszkanie np na 150.000 euro … to jego marża stopniałaby o kolejne % czyli mówiąc uczciwie biznes nieopłącałby się wogóle. Więc co się dzieje? Deweloper deklaruje ceny maksymalnie niskie , ale dopuszczalne przez urząd miasta i w ten sposób, unika płacenia podatku dochodowego chroniąc swoją marżę. Wiem, nie brzmi to zbyt zachęcająco dla nikogo kto myśłałby o budowaniu tu bloków mieszkalnych, ani dla tych kórzy lubią mieć wszystko “po Bożemu”.
I po nitce do głębka doszliśmy do źródła powodu dlaczego deweloperzy zaniżają swój oficjalny zysk. Inaczej ma się sprawa deweloperów budujących na swoich działkach, np w Stambule gdzie większość deweloperów buduje na własnych gruntach.np. więc nie sa przyparci do muru i mogą deklarować realne kwoty. Chociaż absolutnie nie jest to reguła, raczej regułą w Turcji jest unikanie płacenia podatków na wszystkie możliwe sposoby.

To może Ci się spodobać

Czy mogę zostawić swoje auto w Turcji a sam wrócić samolotem?

Czy mogę zostawić swoje auto w Turcji a sam wrócić samolotem?

PYTANIE: Trafiłam na Pani stronę gdzie znalazłam informację dot. samochodów osobowych. Planujemy z mężem wizytę wakacyjną w Turcji prywatnym samochodem. Chciałam dopytać o pozostawienie samochodu na dłuższy okres. Wjazd do Turcji w maju, pozostawienie samochodu na...