PYTANIE: Trafiłam na Pani stronę gdzie znalazłam informację dot. samochodów osobowych. Planujemy z mężem wizytę wakacyjną w Turcji prywatnym samochodem. Chciałam dopytać o pozostawienie samochodu na dłuższy okres. Wjazd do Turcji w maju, pozostawienie samochodu na parkingu na lotnisku i przylot na trip po Turcji w lipcu z wyjazdem w sierpniu. Mając na uwadze obowiązujące prawo w Turcji powinniśmy dokonać jakiś formalności i czy wymagane są inne dokumenty prócz dokumentu rejestracyjnego pojazdu z niezbędnym w Polsce ubezpieczeniem pojazdu? Dodam, że w 2023 roku nie byliśmy w Turcji oraz do maja 2024 nie planujemy przyjazdu.

ODPOWIEDŹ: Osoby z zagranicy nie posiadające pozwolenia na pobyt , czyli wjeżdzające do Turcji na podstawie wizy turystycznej mają prawo przebywać tu do 3 miesięcy i tak samo ich pojazd. W trakcie tego okresu możecie wylecieć i zostawić tu auto, uprzednio zgłąszając to w miejscowym urzędzie celnym (pamiętajcie żeby bezwględnie poprosić o pismene potwierdzenie przyjęcie zgłoszenia ). Pamiętajcie jednak, że jest  kara finansowa  za przekroczenie tego  terminu i w zależności od ilości dni  wykroczenia poza wskazany termin możecie zapłacić od 1300 do 3600 tl kary (na rok 2024) , a jeśli przekroczycie ten termin o pełne 90 dni to kara jest bolesna bo nalicza % od wartości auta w Turcji łacznie z zakazem ponownego wjazdu. 

 

To może Ci się spodobać

Wynajem mieszkań w Turcji – regulacje prawne.

Wynajem mieszkań w Turcji – regulacje prawne.

W listopadzie 2023 roku informowałam Was o zmianach w tureckim prawie dotyczących krótkoterminowych wynajmów nieruchomości w Turcji. Wówczas zapowiadałam, że spodziewamy się uzyskać więcej informacji w styczniu 2024 roku. Teraz, po Nowym Roku, życie toczy się dalej, a...