Może spodziewacie się, że pisząc jako pośrednik sprzedający mieszkania od deweloperów , nie ma opcji na obiektywizm z mojej strony w takim artykule, no i że na pewno będę mocno zachęcała do takiego zakupu bo przecież reklama dźwignią handlu…
W takim razie trochę Was zdziwię 🙂 Tak, jak przed pandemią kupowanie nieruchomości na wczesnym etapie budowy nie wzbudzało u mnie zbytnich wątpliwości, bo wszystkie tego typu transakcje były realizowane bez spóźnień i kłopotów.
Tak teraz w obliczu gdy ostatnie 3 lata to mega szybko rosnąca inflacja, wzrost kosztów materiałów, robocizny a jednocześnie mega wysokie zapotrzebowanie na nieruchomości ze strony uciekających z własnych krójów Rosjan, Ukraińców, Irakijczyków czy Irańczyków ,sytuacja mocno uległa zmianie. To, że w Alanyi roczna sprzedaż nieruchomości w trakcie 2020-2022 kilkukrotnie wzrosła w porównaniu do lat 2017-2019 sprawiło że oprócz dotychczasowych “tutejszych” deweloperów pojawiło się sporo nowych firm deweloperskich z różnych stron Turcji i nie tylko. Oprócz tego sporo ludzi , którzy nie mieli żadnego doświadczenia w budownictwie ale posiadali środki , wzięło się za budowanie, np. złotnicy, właściciele butików czy chociażby pośrednicy nieruchomości. Tak , sporo agencji, gdy zarobili więcej niż standardowo, stwierdziło że skoro to oni przyprowadzają deweloperowi klienta kupującego , to po co mają bazować na prowizji skoro jak wybudują sami zarobią znacznie więcej…
Hm, jakby budowanie było takie proste, szybkie i bezpieczne…i przynoszące kokosy…
No, ale chyba wszędzie mamy problem z tym samym? Ludźmi kieruje żądza pieniądza…
Żal mi gdy patrzę na byle jak wykończone budynki, przez kogoś , kto założył, że ważne byleby sprzedać a potem jakoś to będzie…I prawda jest taka,że my czy inni pośrednicy, sami dobrowolnie wpadliśmy w ten wir sprzedawania. Biznes się kręcił, dotychczasowo złych doświadczeń nie było, więc ze spokojnym sumieniem pośredniczyliśmy w takich sprzedażach.
Co się zmieniło? Dlaczego jesteśmy bardziej ostrożni? Dlaczego zaczeliśmy bardziej weryfikować oferty deweloperskie? Dlaczego usuwamy oferty z naszego katalogu i konkretne firmy z listy współpracujących deweloperów?
Dla mnie głównym powodem nie są opóźnienia w budowie a nastawienie dewelopera do zapisów umowy i przede wszystkim egzekwowanie od ich własnych ekip staranności pracy a od ekipy zarządzającej stania murem za tym, co obiecali. Czas pokazał, ze mogą się wydarzyć różne sytuacje, które mogą przedłużyć okres oddania budowy i nie jest to nic nadzwyczajnego, a kilkumiesięczne ba nawet roczne opóźnienie to jeszcze nie tragedia. Jednak gdy deweloper z jakiś(?) powodów przestaje stawiać na jakość, na nadzór fachowców, na zadbanie o ekipy budowalane, wtedy następuje efekt domina. Sypie się nie tylko lawina skarg klientów, ale i pośredników i w efekcie, spada mu sprzedaż, zaczyna mu brakować świeżego dopływu gotówki i zaczyna jeszcze bardzieć ciąć koszty, zatrudnia mniejszą ilość parcowników, przestaje płacić podwykonawcom na czas, więc Ci odchodzą…, kupuje tańsze materiały i próbuje łatać dziury.
Zrobiło się pesymistycznie? Dzięki Bogu, nie jest tak źle.
To prawda, że takie historie się zdarzają, a rok 2023 pokazał iż rynek nieruchomości musi przejść mocną korektę, ale przyznam że w przeciągu 16 lat mojej pracy zawodowej w Alanyi, nie zdażył się ani jeden przypadek by deweloper z którym współpracowałam nie zakończył budowy. Tak, były przypadki opóźnień, a wręcz mogę powiedzieć że od czasu pandemii wszczyscy mają opóźnienia od kilku tygodni średnio do kilku miesięcy.
Było sporo przypadków nie wypłacania kar umownych za opóźnienia, zasłaniając się pandemią, trzęsieniem, pożarami itp…
Przekonaliśmy się również niejednokrotnie, że dla niektórych deweloperów , umowa nie wiele znaczy.
Jednak były to przypadki stanowiące nikły procent w stosunku do całości dokonanych transakcji w naszym regionie.

Pocieszające jest to, że my będąc tu na miejscu w Turcji, mamy szansę obserwowania zachowań firm deweloperskich i ich skutków, dzięki czemu Wy, możecie bazować na naszym doświadczeniu i być spokojniejsi w trakcie dokonywania wyboru. Żaden pośrednik oczywiście nie jest w stanie dać gwarancji, że dany budynek będzie oddany dokładnie wtedy, na kiedy założono termin zakończenia budowy. Tak samo nie jesteśmy w stanie zagwarantować , że dany deweloper doprowadzi budowę do przekazania kluczy w idealnem stanie, ba tu mogę jasno powiedzieć że zdjęcia 3D i realia wykończeniówki mocno się różnią. Aby uniknąć nieporozumień , rozczarowań zachęcam: oglądajcie moje filmy z mieszkań , na których dość dokładnie pokazuje standard tureckiego wykończenia.

Dlaczego mimo wszystko warto kupować mieszkanie od dewelopera na etapie dziury w ziemi?
Przede wszystkim dlatego, że nadal są to opcje na których zarabiasz około 30-40% w skali 12-24 miesięcy. Dlatego, że na wczesnym etapie masz jeszcze szansę wyboru piętra, wystawy okiennej i możesz mieć wpływ na układ samego mieszkania.
Co w takim razie? Wchodzić w taki zakup czy nie? Ryzykować czy nie?
Decyzji za Was nie podejmiemy ale jesteśmy w stanie podpowiedzieć , które z firm działają na rynku od lat i oddają kolejne budynki zgodnie z założeniami. Które firmy mają mocne zabezpieczenia finansowe i nie są zależne od napływu rat klientów. Które firmy podchodzą do realizacji swoich planów poważnie, a które nas zawiodły.
Czy to daje 100% gwarancję, że gdy kupicie od poleconego przez nas dewelopera wszystko będzie super? Nie! A jeśli ktoś daje Wam taką gwarancję, to lepiej go omijajcie.

My , prowadząc transkacje z różnymi firmami, na bieżąco dokonując weryfikacji tego, co deweloper obiecuje i jak się z tych obietnic wywiązuje, uszczuplamy nasz katalog ofert. Oczywiście jako agencja nieruchomości chcielibyśmy współpracować tylko z firmami, które zrobią to, co do nich należy porządnie, ale i też zrobią wszystko,żeby klient był zadowolony. Jednak jedyną metodą selekcyjną jest sprawdzanie ich w praktyce, nie można z góry kogoś spisac na straty , bo jest na rynku nowy, tak samo jak nie można gwarantować 100% powodzenia , tylko dlatego, że ktoś jest od dawna w branży.

Mam nadzieję, że z czasem rynek sam skoryguje ilość działających w Turcji firm zarówno deweloperskich, podwykonawczych jak i pośredniczących, tak, aby nie trzeba było się za nikogo wstydzić. Wiem, że to nieco utopijne podejście , więc na dzień dzisiejszy mogę jedynie zagwarantować, że ekipa Sunlight Estate stara się robić wszystko to,co w naszej mocy, byśmy wszyscy byli dumni z poziomu naszych usług.

To może Ci się spodobać

Czy mogę zostawić swoje auto w Turcji a sam wrócić samolotem?

Czy mogę zostawić swoje auto w Turcji a sam wrócić samolotem?

PYTANIE: Trafiłam na Pani stronę gdzie znalazłam informację dot. samochodów osobowych. Planujemy z mężem wizytę wakacyjną w Turcji prywatnym samochodem. Chciałam dopytać o pozostawienie samochodu na dłuższy okres. Wjazd do Turcji w maju, pozostawienie samochodu na...